2,5 milyar piksellik uzay teleskobu için tarih verildi!

bencede

New member
değişen teknolojinin de gelişmesiyle insanlık ve uzay içindeki uzaklık de azalıyor. Bu alanda biroldukça büyük ülke ve şirketler, değerli yatırımlar yapıyor. Uzay teknolojileri kelam konusu olduğunda NASA birinci vakit içinderda akla gelse de Çin’in de son derece değerli teşebbüsleri bulunuyor. Çin, son olarak büyük bir uzay teleskobu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Çin’in birinci büyük uzay teleskobu 2023’te fırlatılacak

Çin, son senelerda uzay ile ilgili değerli atılımlar yapıyor. Uzay istasyonu, asteroid izleme sistemi üzere birfazlaca teşebbüsü bulunan ülke son olarak teleskop ile gündeme geldi. Değerli kaynaklardan elde edilen bilgilere nazaran ülkenin şimdiye kadarki en büyük uzay teleskobu 2023’te fırlatılacak.

Çin’in birinci büyük uzay teleskobu, tasarımıyla gökyüzü hakkında bildiğimiz biroldukça bilginin kaynağı olan Hubble ile benzerlik gösteriyor. Teleskop, 6.6 fit (yaklaşık 2 metre) çapında bir mercek ile geliyor. Ek olarak 2023’te kullanıma sunulacak Çin Uzay İstasyonu Teleskobu’nun(CSST) Hubble’dan 350 kat daha büyük bir görüş alanına sahip olacağı açıklandı.

Çin Uzay İstasyonu Teleskobu

Öte yandan Çin’in en büyük uzay teleskobu için birinci etapta 10 yıllık bir ömür biçiliyor. 2,5 milyar piksel kameraya sahip olacak teleskop, bu mühlet ortasında gökyüzünün yüzde 40’ını inceleyecek. Teleskop, donanımı ile asteroitler ve kuyruklu yıldızlar üzere süratli hareket eden objeleri tespit edebilecek.

James Webb Uzay Teleskobu

Çin, CSST ile Samanyolu’nun yıldız oluşturan bölgelerini haritalandırmak, üstün kütleli karadelikleri incelemek üzere biroldukca güç misyonu gerçekleştirecek. NASA da geçtiğimiz aylarda James Webb Uzay Teleskobu’nu fırlatmıştı. Bu iki teleskop, önümüzdeki senelerda uzay ile ilgili biroldukça değerli bilgi elde edecek.