Ay’daki volkanlar su kaynağı olarak kullanılacak!

bencede

New member
NASA’nın Artemis programı Ay’da yalnızca kısa bir gezintiyi hedeflemiyor. Uzay ajansı planlarını daha uzun vadeli ziyaretler için yapıyor. Bu yüzden de NASA, Ay’da su kaynaklarını bulmaya odaklanmış durumda. Yapılan yeni bir çalışma ise astronotların su için uydumuzdaki eski volkanlara bakması gerektiğini ortaya koydu.

NASA, su kaynağı için Ay’daki volkanlara bakacak!

Ay uzun müddettir pek sessiz görünse de milyarlarca yıl evvel uydumuzda birfazlaca volkanik patlama yaşandığını biliyoruz. Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafınca yapılan bir araştırma, Ay’ın kutuplarında volkanik geçmişinin bir mirası olarak yüzlerce metre kalınlığında buz katmanlarının olabileceğini öne sürüyor.

The Planetary Science Journal‘da Mayıs ayında yayınlanan makalenin baş müellifi Andrew Wilcoski, Ay’da su olduğuna inandıklarını belirtti. Wilcoski milyarlarca yıl evvel Ay’ın kutuplarında buzullar oluşmuş olduğunu ve bunların bir su kaynağı olarak kullanılabileceğini düşünüyor.


Takım, volkanların tesirlerini araştırmak için çeşitli bilgisayar simülasyonlarını kullandı. Modeller, yanardağların püskürme sırasında su buharı ortaya çıkardığını ve bu buharın buza dönüştüğünü ortaya koyuyor. Araştırmacılar bu olayı soğuk bir geceden daha sonra su üzerinde ince buz katmanlarının oluşumuna benzetiyor.

Üniversite, yanardağlardan gelen suyun yüzde 41‘inin buza dönüşerek Ay’ın kutuplarına yerleştiğini iddia ediyor. 2020’de de NASA, uydumuzda suyun kesin bir biçimde bulunduğunu açıklamıştı. Uyduda suyun olduğu biliniyor lakin hâlâ ölçüsü ve nereden geldiği konusunda soru işaretleri mevcut.


Bilgisayar simülasyonları doğruysa, bu, ay toprağının altında kraterlere sıkışmış kalın buz katmanları olabilir. Bu suyun içmek yahut roket yakıtı yapmak için kullanılabileceği söyleniyor. Fakat Ay’da su olduğunu lakin robotlar ve insan kaşifler sayesinde öğrenebileceğiz.

NASA, Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) uzay aracını 2023 yılında Ay’a yollayacak. Bu araç Ay’ın güney kutup dairesinde bu birikintilerini arayacak. Uzay araçlarının toplayacağı yeni datalar ile bilim beşerlerine değerli bilgiler sunması bekleniyor.

Pekala size ilerleyen senelerda insanoğlu Dünya haricinde mı yaşayacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.