Bilim insanları Ay toprağında bitki yetiştirdi!

bencede

New member
İnsanlığın Ay yüzeyini ziyaret etmesinin üzerinden onlarca yıl geçti fakat Ay ile ilgili araştırmalar tüm süratiyle devam ediyor. Bilim insanlarının yaptığı son araştırmada Ay’da toprağın işlenebilmesinin ve bitki yetiştirilmesinin mümkün olduğu ortaya çıktı.

Regolit ismi verilen ay yüzeyindeki malzeme üzerinde bitki yetiştirme deneyi muvaffakiyete ulaştı. NASA, önümüzdeki senelerda Artemis astronotlarını Ay yüzebir daha geri gönderdiğinde, artık kendi salata materyallerini yetiştirebilecekler.

Ay toprağında hardal otu yetiştirildi!

Hardol otunun tohumları, yaklaşık 50 sene evvel Ay yüzeyinden toplanan küçük regolit örneklerine yerleştirildi. Tohumlar bu ortamda çimlenip büyümeyi başardılar. Fakat araştırma bitkilerin tam olarak gelişmediğini ortaya koydu.


Florida Üniversitesi’nden Stephen Elardo bahis hakkında yaptığı açıklamalarda şu sözleri kullandı:

Ay topraklarında bitkilerin büyümesini desteklemek için gereken çok fazla besin yok

Bitkilerin yeteri kadar gelişmedikleri ortaya konurken yeteri besin alamadıkları açıkça görülüyor. Lakin tohumların onlara ışık, su ve besin sağlayan grubun de sayesinde nispeten süratli bir biçimde yeşermeye başladıkları görüldü.

Florida Üniversitesi’nde Bitki Bilimleri profesörü olan Paul, yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu:

İki gün daha sonra filizlenmeye başladılar. Her şey filizlendi. Size ne kadar şaşırdığımızı anlatamam! İster ay meselade ister denetim kümesinde olsun, tüm bitkiler altıncı güne kadar tıpkı görünüyordu.


Birinci haftalarının sonunda, regolitteki bitkilerde daha yavaş büyüme, birtakım kırmızı noktalar, bodur kökler ve yapraklar görülmeye başlandı. çabucak sonrasında yapılan genetik tahlil ise hardal otlarının gerilim altında olduğunu doğruladı.

Ay regoliti epeyce ince taneli ve toz şekllinde bulunmasına karşın tanecikler çok keskin kenarlı bir yapıya sahip. Regolit tozunu solumak akciğerlere ziyan verebilir ve bu durum bitki hayatı için de pek uygun bir ortam oluşturmuyor.


Ay’da bitki yetiştirmek, astronotlar ve başka ziyaretçiler için yalnızca yiyecek değil, bununla birlikte pak hava ve su sağlamaya yardımcı olacak. Bu sayede Ay’da daha uzun periyodik ziyaretlerde bulunulabileceği belirtiliyor.

Pekala siz uzayda ömür hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.