Çinli şirket artan metal fiyatlarını kullanıp Türk firmalarını milyonlarca dolar dolandırdı

ahmetbeyler

New member
Dünya genelinde artan metal fiyatlarındaki yaşanan süratli yükseliş, dolandırıcılığın da önünü açtı. Çinli bir firma, piyasanın altında fiyat vaadiyle Türk firmalarını dolandırdı. Dolandırıcılık ise Türkiye‘nin Çin Büyükelçiliği’nin ikazıyla Türk şirketlerine duyuruldu.

METAL FİYATLARI DOLANDIRICILARIN İŞTAHINI KABARTTI

Türkiye
‘nin Pekin’deki Ticaret Müşavirliği’nin Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne yolladığı ikaz yazısında pandemi ile bir arada artan metal meblağları niçiniyle kimi Türk şirketlerinin dolandırılarak ziyana uğradığı açıklandı. Yazıda bilhassa pandemi daha sonrası periyotta global hammadde/ara mamul fiyatlarının fazlaca fazla arttığı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) çinko, bakır, alüminyum, demir üzere hammadde/ara mamullerin dünyada en büyük tüketicisi olduğu açıklandı.

ÖDEME YAPMALARINA KARŞIN ESER ALAMADILAR

Açıklamada Çin’deki piyasa ve ihracat meblağlarının da dünya meblağlarına paralel seyrettiği, tıpkı vakitte, son devirde birfazlaca Türk firmasının da kelam konusu hammadde/ara mamulleri piyasa ortalamasının çok altında bir fiyat taahhüdü ile Çinli firmalara yapılan peşin ödeme yahut büyük ölçekli avans ödemesi yaptığı vurgulandı. Türk firmalarının ödeme yapmalarına karşın eser alamadığı ve dolandırıldığı ortaya çıktı.

BİRDen çok İHTAR YAPILDI

TİM’den yapılan açıklamada “Firmalarımızın biroldukca kez Pekin Müşavirliği’nce ve Ticaret Bakanlığı aracılığıyla uyarılmış bulunmasına karşın dolandırıcılık hadiselerinin devam ettiği gözlemlendi” denildi.

İhracatçı birliklerine gönderilen yazıda dolandırıcılığı Çinli bir firmanın yaptığı açıklandı.

10’DAN FAZLA TÜRK ŞİRKETİ TALEPTE BULUNDU

Çinli şirketin dolandırdığı Türk şirketi sayısı ise şimdilik 3. Edinilen bilgilere göre ise dolandırılan ölçü ise milyonlarca dolarla söz ediliyor. Pekin Müşavirliği, dolandırıcılık olayıyla ilgili olarak Çin’in ilgili Ticaret Odası’na da olayı bildirmiş durumda. Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine nazaran 10’dan fazla Türk şirketi de Pekin Ticaret Müşavirliği’ne e-posta göndererek Çinli hakkında da araştırma talebinde bulunmuş durumda. Her ne kadar resmi olarak açıklamasa da Çinli firma tarafınca dolandırılan Türk şirketlerin sayısı önümüzdeki günlerde 10’u aşacak üzere görünüyor. Öte yandan şirketin resmi sitesinde de firma hakkında yapılan tanıtım yazısında düşük fiyatlı eser tedarik ettiği de vurgulanıyor.