Elon Musk’a yeni şok: SpaceX, insanlara ziyan veriyor

bencede

New member
Son vakit içinderda özel uzay şirketlerinin gerçekleştirdiği roket testleri Dünya’ya ve iklime ziyan vermeye başladı. Physics of Fluids mecmuasında yayınlanan yeni bir makaleye göre Elon Musk ve Jeff Bezos üzere milyarderlerin “şahsi zevkleri” insanlık ve gezegen için zehirli.

SpaceX ve Blue Origin roketleri Dünya için tehlikeli uyarısı

Elon Musk’ın uzay şirketinin meşhur Falcon 9 roketi üzere uzay araçları, her fırlatma esnasında çok kuvvetli egzoz dumanına yol açıyor. RP-1 isimli roket yakıtının kullanıldığı bu testlerin artış göstermesi, her geçenü gün daha fazla karbon gazı ve nitrojen oksitin tabiata salınmasıyla sonuçlanıyor.

Physics of Fluids mecmuasında yer alan araştırmada, özel roket firmalarının saldığı egzoz tiplerinin nasıl incelenmesi gerektiği ele alındı. Araştırma grubunun açıklamasına nazaran, roket fırlatmalarının niye olduğu atmosfer kirliliği sorunu “hayati boyuta” gelmiş durumda.


Araştırma kararında Falcon 9 üzere roketlerde kullanılan RP-1 roket yakıtı ve roketten çıkan ziyanlı egzoz dumanı, Dünya Sıhhat Örgütü’nün belirlediği eşiğin üzerinde. Bu durum ise “insan sıhhatine zararlı” kategorisine girdiğini, yani her fırlatmanın insanlara ziyan verdiğini gösteriyor.

Physics of Fluids mecmuasındaki bu makale özel uzay şirketlerinin eleştirilmesine yol açtı. SpaceX’ten çabucak hemen açıklama gelmemiş olsa da, Blue Origin sözcüsü New Shepard roketiyle ilgili kıymetli bir bilgi paylaştı. Sözcünün verdiği demeçte New Shepard’ın büsbütün yenilikçi bir roket olduğu söz edildi.

“New Shepard roketi, yüksek verimli ve pak sıvı oksijen ve hidrojen ile beslenir. Yan eser olarak yalnızca su buharı kullanır ve karbon emisyonuna yol açmaz.”


Önümüzdeki senelerda Starship SN20 roketiyle Mars’a seyahat yapmak isteyen SpaceX, birden çok test uçuşu gerçekleştirmek zorunda. Bu yüzden şayet özel uçuşlar Dünya’ya ve iklime sorun yaratacaksa bunu göz gerisi etmemek gerekiyor.

Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.