NASA, Mars InSight aracına veda edecek!

bencede

New member
NASA’nın Mars’a gönderdiği InSight aracı, Mars’taki nazaranvine erken veda ediyor. 2018 yılının sonlarında kızıl gezegene başarılı iniş yapan araç, istenilen bakılırsavleri gerçekleştiremedi. Mars’taki nazaranv boyunca çeşitli denemesi başarısızlıkla sonuçlanan uzay aracı, güçlü şartlarla çabayı kazanamadı.

InSight aracı bugün, günlük gücün sırf onda birini üretiyor

NASA’nın 813 milyon dolarlık InSight vazifesi, Mars’ta erken sona eriyor. InSight’ın güç kaynağı olan güneş panellerinde toz birikintisinin olması, aracın güç kaybetmesine niye oldu. Araç bugün, nazaranvin başında ürettiği günlük gücün sadece onda birini üretiyor.

NASA, daha evvel InSight’ı Aralık 2022’ye kadar çalıştırmak için onay verdi. Lakin, ajans yetkilileri salı günü düzenlediği basın toplantısında bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, güç düzeylerinin yaz sonuna kadar daha fazla düşmesini beklediklerini ve arazi aracının bilim operasyonlarını kalıcı olarak sonlandıracaklarını belirtti.


bakılırsav yöneticisi Kathya Zamora Garcia kelamlarına şu cümleleri ekledi: “Mevcut güç düzeyimize dayanarak, yaklaşık olarak temmuz ortası, tahminen de temmuz başı yapacağım.” Vakit çizelgesinin belgisiz olduğunu ve hava durumuna nazaran değişebileceğini de vurguladı.

2018’de Mars’a indiğinden beri InSight sismometresi, 1.300’den çok Mars zelzelesi ve birkaç bin toz şeytanı tespit etti. Bu zelzeleden gelen sismik dalgalar, Mars kabuğunun bilim erkeklerinın düşündüğünden daha kuru olduğunu ortaya çıkardı.


Bilim insanları bu vedaya karşın, önümüzdeki senelerda Mars InSight aracının bilgilerini tahlil etmeyi sürdürecek. InSight, Mars’ın derin iç yapısını inceleme gayesine ulaşmış olsa da, gezegen üstündeki araştırmalarının son yılı, gücü korumak için kesintiye uğradı. Ayrıyeten bakılırsave liderlik eden Bruce Banerdt, yaptığı açıklamada, bu nazaranvin epeyce pahalı olduğunu belirtti.

Pekala, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.