Yeni NOAA uydusundan Dünya’ya birinci bakış!

bencede

New member
Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA), 1 Mart tarihinde yeni GOES-18 uydusunu fırlattı. NOAA’nın yeni jenerasyon GOES-R serisindeki üçüncü uydu olan GOES-18, 2016 ve 2018 senelerında uzaya yollanan GOES-16 ve GOES-17 ile bir arada çalışacak.

NOAA‘nın yeni uydusu, ABD Batı Kıyısı, Alaska, Hawaii, Meksika, Orta Amerika ve Pasifik Okyanusu’nu içeren devasa bir alanı gözlemliyor. Test prosedürleri kapsamında sistemlerini kalibre etmeye devam eden GOES-18, hâli hazırda birfazlaca hava olayını gözlemlemiş durumda.

GOES-18 hava durumu uydusu Dünya’yı gözler önüne seriyor!

NOAA yakın vakitte uzaya çıkan GOES-18 hava durumu uydusundan birinci imgeleri paylaştı. Çarpıcı imajlar, uydunun Dünya’nın yaklaşık 35 bin kilometre üzerinde yörüngede döndüğü Gelişmiş Temel Görüntüleyici (ABI) aygıtı tarafınca çekildi.


ABI, Dünya’yı on altı farklı kanal aracılığıyla gözlemliyor. Her biri elektromanyetik spektrum boyunca farklı dalga boylarındaki enerjiyi algılayarak Dünya’nın atmosferi, karaları ve okyanusları hakkında bilgi toplayabiliyor. Meteoroloji uzmanları gelen dataları tahlil ederek çeşitli ilgi alımlı olayları bu sayede inceleyebiliyor.

NOAA internet sitesinde ABI hakkında şu sözlere yer veriyor:

ABI, kısa vadeli varsayımlar ve şiddetli hava ihtarları için yüksek çözünürlüklü imajlar ve atmosferik ölçümler sağlıyor. ABI bilgileri ayrıyeten orman yangınları, toz fırtınaları, volkanik patlamalar, türbülans ve sis üzere çevresel tehlikeleri tespit etmek ve izlemek için de kullanılıyor.

GOES-18, direkt ekvatorun üstündeki bir pozisyonda Dünya’nın yörüngesinde dönüyor. NOAA, bu biçimdelikle yeni hava uydusunun, gelişen hava olaylarını ve tehlikeleri izlemek için Dünya’nın birebir alanını daima olarak gözlemlemesini sağladığını belirtiyor.

Pekala siz hava olaylarının uzaydan izlenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.